2022 рік на українському будівельному ринку розпочався зі змін. Подорожчали покрівельні матеріали. Причина цього — повномасштабна війна, яку росія розв’язала проти України. Це запустило негативні процеси на вітчизняному будівельному ринку. У цій статті ми проаналізуємо ситуацію з трьома категоріями — металочерепицею, профнастилом та фальцевою покрівлею. Чому вони? Ці матеріали виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Ще ми спрогнозуємо, чого чекати від цін у подальшому.
На початку 2022 року на складах українських заводів, які виробляють рулонну сталь, було обмаль запасів сировини. Це нормальна ситуація. Адже фальцева покрівля — сезонний матеріал. Він дуже затребуваний влітку і восени, коли йде активне будівництво. У холодну пору року попит на фальцеву покрівлю знижується. Тому заводи-виробники не бачать сенсу тримати на складах багато рулонів сталі. У листопаді кожного року Україна платить за бухти металу, а трейдери контрактуються на нові поставки. Куплена рулонна сталь транспортується у кінці зими — на початку весни кожного року.
Що відбулося у 2022 році? Бухти металу, що пливли морем з Китаю, Південної Кореї чи Індії, а також інших країн-постачальників, не дісталися Одеси та інших українських портів. Бо росія почала бомбити мирні міста. Порти змушені були закритися. Утворився дефіцит рулонної сталі в Україні. Кораблям довелося шукати перевалочні пункти. Такі знайшлися в Туреччині. Там бухти металу перевантажили на автомобілі і повезли суходолом.
Така ситуація негативно вплинула на вартість сировини. По-перше, зросла вартість доставки. Море було дешевим, а автомобільне транспортування суходолом виявилося дорогим. По-друге, ціна на пальне в Україні різко виросла через війну. По-третє, почалися коливання курсу долара та євро. В результаті фальцева покрівля подорожчала на 31% від початку бойових дій.
Профнастил подорожчав на 29% в 2022 році
Аналогічна ситуація склалася з профнастилом. Він теж виготовляється з рулонної сталі. Подорожчання стосується всіх марок профнастилу, в тому числі й тих, що виготовляються з товстолистової сталі. Раніше для виробництва марок ПК-75 або Т-92, з якого будували міжповерхові перекриття, використовувалася 100-відсоткова українська сталь. Її випускали на ММК ім. Ілліча. Зараз немає ні Маріуполя, ні завода. Залишається тільки вірити, що місто і комбінат відбудують якнайшвидше. А поки що доводиться брати сталь товщиною 1,0 - 1,2 мм у Європі. Однак там цей матеріал коштує вдвічі дорожче, ніж український. Тому ціна на профнастил виросла на 29% порівняно з довоєнними часами.
Металочерепиця подорожчала в ціні на 40%
Не оминуло подорожчання й металочерепицю. Її ціна піднялася найбільше, бо на виробництво квадратного метра витрачається більше рулонної сталі, ніж для профнастилу та фальцевої покрівлі. Загалом ціна на металочерепицю піднялася на 40% порівняно з довоєнними часами. Подорожчання стало особливо відчутним у травні 2022 року, коли ринок покрівельних матеріалів ожив. Тоді мешканці деокупованих територій почали ремонтувати покрівлі своїх будинків. Бо зима 2023 року почнеться швидко. А пережити її без цілого будинку неможливо.
Аналізуючи ситуацію в Україні, ми прогнозуємо подальше подорожчання металочерепиці, профнастилу та фальцевої покрівлі. Це відбуватиметься тому, що курс долара і євро росте з місяця в місяць. Якщо цей ріст продовжуватиметься далі, то ціна на покрівельні матеріали збільшиться. Коли курс стабілізується, вартість устаткується.