Як би не була добре обізнана людина у правовій сфері, їй може знадобитися допомога фахівця. Це може стосуватися не лише звичайних людей, але й тих, хто вважає себе обізнаними в юридичних питаннях. Нерідко саме звернення до професійного спеціаліста допомагає вирішити певні правові питання, адже експерт може надати грамотну юридичну консультацію та допомогу. Наразі в наш час в Україні існує декілька варіантів отримання правової допомоги: безкоштовні та платні консультації юристів.
Різниця між платними та безкоштовними консультаціями юриста
Згідно з Законом України «Про безоплатну правову допомогу» та на підставі статті 59 Конституції України – кожен громадянин нашої країни може розраховувати на безоплатну правову допомогу. Та на жаль далеко не кожен знає про це.
У державних інстанціях правової допомоги та її громадських аналогах можна отримати первинну (надання юридичної інформації, консультації, роз'яснення, складання заяв тощо), та навіть вторинну (складання заяв процесуального характеру та захист в судах) безкоштовну правову допомогу, яка частково або повністю доступна за рахунок державних коштів.
Так, наприклад, Координаційний центр з надання правової допомоги декілька років тому запустив модернізований веб-ресурс системи безоплатної правової допомоги, який допоміг багатьом українцям отримати необхідні юридичні консультації абсолютно безкоштовно. Завдяки цьому порталу можна скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій, звернутися до фахівців за телефоном або в онлайн-режимі, а також знайти адресу центру, що працює в звичному режимі та завітати особисто.
Фахівці та громадські проекти, в яких вони задіяні, покликані допомагати громадянам України у вирішенні нескладних правових питань, а консультації, що вони надають, виконуються зазвичай не дуже досвідченими юристами, що підбираються за можливості та в залежності від конкретної ситуації.
Таким чином, про якість такої безкоштовної юридичної допомоги від держави чи громадських проектів говорити складно, крім того існують також чимало питань щодо її доступності.
Більшість же адвокатів та адвокатських об'єднань безоплатно надають лише первинну допомогу. Зважаючи на те, що консультації безкоштовні, приватні фахівці роблять це дуже поверхнево, більшість використовує їх як інструмент залучення нового клієнта (для подальших платних послуг). Тому не треба вважати, що безкоштовна консультація буде корисною, вичерпною та такою ж як і платна – ось що самі адвокати пишуть про платні та безкоштовні юридичні консультації. Те саме стосується і вторинної правової допомоги – зазначають нам в адвокатській фірмі Альва Прайвесі.
Крім того, сьогодні, в цей важкий час для всіх українців, багато приватно-практикуючих юристів та юридичних фірм також надають безоплатні правові консультації для населення. Деякі долучається до таких безкоштовних ініціатив задля підтримки українців у період війни, але більшість робить це задля розширення клієнтської бази, напрацювань у вирішенні різних питань, набуття досвіду та вдосконалення своєї професійної діяльності.
Вибір спеціаліста для консультації
В будь якому разі, обираючи спеціаліста чи то для платної, чи то для безкоштовної консультації, необхідно керуватися певними правилами вибору. На що звернути увагу:
- Досвід. Чим довше юридична фірма на ринку, тим більший досвід її співробітників. Те саме стосується і досвіду приватних юристів.
- Репутація юриста чи юридичної компанії. Дізнатися її можна від попередніх клієнтів фахівця, із відкритих джерел, за рекомендаціями тощо.
- Конкретна спеціалізація. Нерідко фахівці обирають для себе певний напрямок діяльності, і тому краще орієнтуються в певних питаннях конкретної тематики. Спеціалізацій багато – юристи займаються кримінальним, цивільним, господарським, сімейним та трудовим правом. Важливо дізнатися, з якими справами зазвичай працює юрист, яку правову допомогу він зазвичай надає.
- Завантаженість. Трапляється так, що юрист/компанія дуже завантажені різними справами, з одного боку – це можна вважати показником їх професійної компетентності і перевагою для звернення саме до цих фахівців, з іншої – є шанс, що спеціаліст просто не зможе приділити необхідну увагу конкретному клієнту.
- Спектр правової допомоги. Деякі правові питання потребують залучення декількох спеціалістів для їх вирішення. Тому в пріоритеті буде вибір фахівця чи агенції, які зможуть надати повну, вичерпну юридичну консультацію.