Зараз не так просто розібратися в різноманітті представлених на ринку видів радіаторів. При проєктуванні та монтажі опалення, головне не заплутатися і підібрати те, що потрібно саме вам. Крім популярних у радянські часи чавунних радіаторів, нині найбільш поширені алюмінієві, сталеві, біметалеві. Розглянемо переваги та недоліки кожного виду. Почнемо з найпростішого та очевидного – матеріал.

Чавунні радіатори

Кожен із нас одразу зміг уявити цю радянську "гармошку", а ті, кому доводилося брати участь у зміні такої "батареї", одразу визначать її основний недолік – велика маса блоку. Крім того, до недоліків можна віднести зовнішній вигляд і те, що їх періодично необхідно фарбувати, хоча зараз на ринку товарів можна знайти дизайнерські чавунні радіатори з вензелями та забарвленням під благородний метал, які чудово впишуться у класичний інтер'єр. Чому такі пристрої з'явилися, та ще й надалі матимуть попит? Відповідь криється в їхніх перевагах.

За весь час використання чавунних обігрівальних приладів жоден тип радіаторів не зміг перевершити їх за стійкістю до корозії та довговічності - термін їх служби становить близько 50 років. Прилад із чавуну не боїться ні неякісного теплоносія, ні перепадів тиску, ні гідроударів, а їхня вартість нижча. Ще однією відмінністю є висока теплова інертність – здатність утримувати тепло. Цю особливість можна віднести як до переваг, так і недоліків. З одного боку, при небажаному (наприклад, аварійному) відключенні опалення радіатори продовжуватимуть гріти повітря внаслідок збереженого тепла, з іншого – встановлення терморегуляторів не дасть бажаного результату, і реакція на зменшення/збільшення інтенсивності нагріву буде повільною.

Алюмінієві радіатори

Термін служби даних приладів значно менший – 15-20 років за ідеальних умов. Для того, щоб ці умови забезпечити, необхідно стежити за кислотно-лужним середовищем води. У нормі pH має бути не більше 7-8, інакше відбуватиметься хімічна реакція з появою корозії конструкції та виділенням водню. Також вони сприйнятливі до перепаду тиску у системі. Найбільш уразлива частина – різьбові з'єднання. Але для системи з якісним теплоносієм та стабільним тиском ці прилади підходять чудово. Вони мають малу вагу, естетичний дизайн та велику кількість типорозмірів, у них велика площа тепловіддачі, а теплоносія потрібна невелика кількість.

Крім того, алюмінієві конструкції швидко реагують на зміну температури, що добре при встановленні терморегулятора. Також важливо знати, що алюмінієві радіатори бувають цілісні (міцніші та надійніші, тому що не мають різьбових з'єднань між секціями), секційні (зручні тим, що є можливість наростити секції або замінити дефектну) і комбіновані.

Сталеві радіатори

Конструкція цих приладів представлена у ​​двох видах – панельна та трубчаста. Термін служби трубчастих конструкцій вищий і їх відрізняє нестандартний зовнішній вигляд. Такі радіатори застосовуються в дизайнерських інтер'єрах і мають велику різноманітність форм. А панельні здатні вписуватися в будь-яке приміщення користуючись своєю непомітною зовнішністю. Спільними їх недоліками є: чутливість до гідроударів, погана реакція на кисень у системі та поява іржі при зливі теплоносія. Дані прилади досить легкі та мають велику тепловіддачу, так само як і алюмінієві радіатори, мають низьку інерційність.

Біметалеві радіатори

Конструктивно дані радіатори складаються зі сталі та алюмінію, що дозволяє об'єднувати переваги та виключити недоліки двох вищевказаних видів. Такі прилади мають високу тепловіддачу, стійкі до низької якості теплоносія, вимагають невеликий об'єм теплоносія, досить довговічні та мають естетичний дизайн та велику кількість типорозмірів.

Крім того, у зв'язку з тим, що теплоносій циркулює в цільній сталевій трубці, підвищується стійкість до гідроударів. Однак ідеальних конструкцій не існує, і недоліки є. Оскільки теплоносій циркулює за сталевими трубами, зберігається чутливість до кисню у системі, а місцях з'єднання різних видів металів виникає опір, що знижує теплопередачу. Крім цього, біметалеві радіатори значно дорожчі за алюмінієві та панельні сталеві.

Визначаємо розмір радіатора

Коли з матеріалом та видом все вирішено, необхідно визначити розміри конструкції, для цього необхідно дізнатися про її необхідну потужність. По суті, обігрівачі встановлені в приміщенні, повинні передавати таку кількість тепла, яка буде здатна відшкодовувати втрату цього приміщення. Але й надто перестаратися теж не хотілося б. Професійні розрахунки досить об'ємні, враховують багато чинників, а побутових потреб можна використовувати спрощені методи розрахунку.

При виконанні найпростішого розрахунку заведено вважати, що для підтримки нормальної температури в стандартному приміщенні (стелі заввишки 2,5-2,7 м) потрібно 100 Вт на квадратний метр площі. Визначаємо площу приміщення і множимо на 100 – отримуємо необхідну потужність радіатора.

Якщо планується встановлення цільного радіатора – дивимося в технічний паспорт і шукаємо прилад зі значенням максимально близьким до розрахованого, якщо ж планується встановлення розбірного радіатора – отримане значення ділимо на потужність однієї секції та отримуємо кількість необхідних секцій.

Фахівці компанії "Ремонт оселі" допоможуть вам у виборі радіаторів та змонтують систему опалення у квартирі чи приватному будинку "під ключ".