Початком гестації гінекологи вважають перший день останньої менструації. 1 тиждень вагітності після зачаття – поняття умовне та приблизне, адже точну дату злиття сперматозоїда та яйцеклітини з'ясувати складно, тому медикам зручніше використовувати акушерську систему підрахунку терміну.
Відповідно до неї фактично на першому тижні ніякої вагітності ще немає, адже немає заплідненої яйцеклітини. Але цей час дуже важливий, оскільки з першого дня циклу організм жінки готується до можливого зачаття.
Що відбувається всередині
Так як попередній менструальний цикл не закінчився вагітністю, рівень естрогену та прогестерону знижується, і на першому тижні починається менструальна кровотеча, під час якої організм через непотрібність позбавляється внутрішнього шару матки – ендометрія. Саме до нього прикріплюється запліднена яйцеклітина, а потім із нього згодом формується плацента.
Головним на першому акушерському тижні вагітності стає фолікулостимулюючий гормон, або ФСГ, який, як зрозуміло з його назви, стимулює вироблення фолікулів у яєчниках. Запліднення стане можливим через кілька тижнів після початку циклу, в період овуляції, коли яйцеклітина дозріє і вийде з фолікула.
Що відчуває жінка
Жодних специфічних ознак вагітності на 1 акушерському тижні не спостерігаються. Усі відчуття жінки зараз – це типові симптоми регулярних місячних:
- кров'янисті виділення;
- тягне низ живота;
- болить голова та поперек;
- збільшуються та нагрубають молочні залози.
Закінчиться менструація, зникнуть і всі ці неприємні симптоми. А про ранні ознаки безпосередньо вагітності можна буде говорити через 2-3 тижні після овуляції та зачаття, коли почнеться гормональна перебудова організму.
Які аналізи слід здати
Звичайно, робити тест на вагітність під час першого акушерського тижня безглуздо: рівень ХГЛ – 5 мед/мл, і тільки після запліднення він підніметься до 100 мед/мл.
Щоб підвищити шанси завагітніти, слідкуйте за базальною температурою. Це допоможе визначити терміни овуляції та розрахувати оптимальний час для зачаття. Також можна використовувати аптечні випробування на овуляцію.
Планування вагітності суттєво впливає на процес виношування, мінімізує можливі ризики та ускладнення. Якщо раніше ви не встигли, то на першому тижні саме час здати:
- загальний аналіз крові – щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення та інфекції, а також визначити вміст гемоглобіну;
- пройти УЗД для оцінки стану матки та яєчників;
- загальний аналіз сечі – для діагностики захворювань сечостатевої системи (цистит, тест на групу крові та резус-фактор – щоб оцінити ризик імуноконфліктної вагітності.