Відповідно до закону всі учасники торгів мають рівні та справедливі шанси виграти процес закупівель. Ви можете подати скаргу до апеляційної комісії, якщо вважаєте, що клієнт порушив ваші права чи законні інтереси.
Куди звертатися, якщо ви хочете подати скаргу?
Держзакупівлі онлайн регулюються Законом України та можуть бути оскаржені у Антимонопольному комітеті України. В Україні Антимонопольний комітет є відповідним органом, який може клопотати про повторний розгляд тендеру.
Належна процедура повідомлення про незадоволеного клієнта – скарга – подається у формі цифрового файлу за допомогою платформи онлайн-покупок. Залежно від того, чи оскаржуєте ви придбання товарів, чи послуг, чи будівельні роботи, існує два різних розміри збору: 5 000 грн у першому випадку та 15 000 грн у другому.
Вибір клієнта може бути оскарженим, але що для цього потрібно?
Щоб подати офіційну апеляцію, клієнт повинен надати таку інформацію у своїй офіційній скарзі:
- ім’я споживача, якого торкнулося рішення;
- повне найменування та адреса апелянта;
- конкретні приклади того, як замовник діяв або замовчував порушення методу закупівлі або обирання переможця;
- докази порушення прав або законних інтересів особи внаслідок дій замовника, або його бездіяльності що суперечать чинному законодавству щодо публічних закупівель;
- Уточнення предмета звернення та докази, що їх підтверджують. Подавати скаргу треба в електронному вигляді, при цьому учасник може надати підтверджуючі документи про порушення методу закупівлі (формат PDF).
Рекомендується від самого початку уважно вивчати тендерну документацію та розуміти, чи тендер складено так, щоб він був без порушень прав постачальника. Більше про тендери можна дізнатися на https://gov.e-tender.ua/
Чого очікувати після подання документів до антимонопольного управління?
Рішення буде оприлюднено АМКУ не пізніше трьох календарних днів з дня внесення скарги в систему. Таке рішення може включати прийняття або відхилення скарги до розгляду, продовження розгляду скарги, попри її відсутність, або завершення розслідування скарги.
Сторона, яка подає апеляцію, має можливість бути присутньою особисто або через представника під час розгляду скарги.
На які вибори має повноваження АМКУ?
АМКУ приходить до висновку про обґрунтованість скарги, і цей висновок містить наведені нижче матеріали:
- чи було порушено процедуру закупівлі;
- чи задовольнити скаргу (можливе задоволення повне або часткове);
- обґрунтування рішення;
- зобов'язувати замовника усунути порушення процедури закупівлі та/або поновити процедуру закупівлі з моменту виявлення попереднього порушення;
- будь-яка інша відповідна інформація (якщо скарга задовільнилася повністю чи частково).
Ви можете подати апеляційну скаргу щодо рішення АМКУ протягом 30 днів з дня прийняття рішень.
Попри те, що процес є простим і чітко визначеним, він має свої особливості, тому краще проконсультуватися з юристом, перш ніж подавати скаргу.