Яєчники – головні залози жіночого організму, нормальне функціонування яких забезпечує адекватний розвиток у період статевого дозрівання, функціонування жіночого організму у зрілому віці та виношування здорової дитини. Практично всі гінекологічні захворювання пов'язані зі всілякими відхиленнями від норми саме у яєчниках. Патологія цих органів вимагає неодмінного спостереження лікаря та своєчасного лікування. У медичному центрі «Medical Plaza» жінкам надається якісна допомога при різних захворюваннях яєчників, деталі на сайті клініки: https://medicalplaza.ua/.
Основний метод як діагностики, так і хірургічного лікування захворювань жіночих статевих залоз на сьогоднішній день – це лапароскопічний. Саме лапароскопічні операції на яєчниках – найбільш ефективні, безпечні та малотравматичні операції за таких проблем:
- Полікістоз яєчників.
- Ендометріоз внутрішніх статевих органів, саме ендометріоз яєчників.
- Перекрут придатків.
- Гострі та хронічні інфекційно-запальні захворювання.
- Спайковий процес у черевній порожнині.
- Доброякісні новоутворення жіночих статевих залоз.
Лапароскопія при кістах яєчника
Лапароскопічне усунення кісти яєчника є однією з широко застосовуваних операцій в гінекології. При цьому для жінки хірургічне втручання відбувається максимально щадно. З одного боку – тривалість лапароскопії не перевищує 30 хвилин, з іншого – крововтрата в таких умовах лікування мінімальна.
Реабілітаційний період займає дуже мало часу. Вже за кілька годин пацієнтка може займатися самообслуговуванням, а наступного дня – може вирушити додому. Буквально через 10 – 14 днів після лапароскопічного втручання жінка може повернутися до звичного способу життя та вийти на роботу.
Показання до лапароскопії яєчника
Як і будь-яка інша операція, лапароскопія повинна мати свої показання та протипоказання. У деяких випадках її проведення безглузде чи може навіть нашкодити пацієнтці, тоді як в інших – здатне значно полегшити проведення операції та позбавити зайвої травматизації.
- Діагностика. За допомогою ендоскопії можливе проведення як діагностики, так і лікування. Діагностика застосовується за неінформативності або малої інформативності інших методів дослідження (УЗД).
- Синдром полікістозних яєчників. Лікування полікістозних яєчників за допомогою лапароскопії показано у разі неефективності застосовуваної медикаментозної терапії. Найчастіше проводиться дрилінг з метою полегшення овуляції.
- Новоутворення. Проведення лапароскопії дозволяє як візуально оцінити стан пухлини, характер її зростання, так й взяти біопсію для визначення наявності злоякісних клітин. Якщо пухлина доброякісна і не має великих розмірів, можливе її видалення без лапаротомічної операції.
- Кісти. Проводиться розтин та видалення кісти яєчника при лапароскопії.
- Спайковий процес у малому тазі. Наявність спайок часто стає причиною безпліддя, порушення менструацій. Їх розтин дозволяє значно покращити якість життя жінки і відновити репродуктивну функцію.
- Перекрут придатків матки. Придатки матки під час лапароскопії повертаються у нормальне становище, а за їх некрозу чи наявності кісти – утворення піддається резекції.
- Ендометріоз. У ряді випадків це захворювання вражає яєчники, що призводить не тільки до розвитку ряду симптомів, але й здатності значно перешкоджати нормальному функціонуванню жіночих статевих залоз.
- Гнійно-запальні процеси. Ендоскопічна методика дозволяє видалити яєчник за умови неефективності антибактеріальної терапії.
Протипоказання до лапароскопії яєчника
У ряді випадків застосування методики лапароскопічної операції протипоказане, оскільки може не мати жодного ефекту або зовсім призвести до серйозних ускладнень:
- Злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, у тому числі яєчника. Оперативне лікування злоякісних пухлин має проводитися з видаленням великих частин органу та регіонарних лімфатичних вузлів. Лапароскопія неспроможна забезпечити подібний об’єм операції.
- Новоутворення та кісти понад 10 см у діаметрі. Видалення таких новоутворень ендоскопічним шляхом неможливе внаслідок їхнього великого розміру.
- Масивні внутрішні кровотечі. Є показанням до проведення термінової лапаротомічної операції у зв'язку із загрозою життю.
- Масивний спайковий процес. Наявність надмірно великої кількості спайок перешкоджає нормальному огляду ендоскопу та маніпулюванню спеціальними інструментами.
- Надмірна кількість газів у кишечнику. Перешкоджає нормальній роботі хірурга-ендоскопіста.
- Перитоніт. Є суворим показанням до лапаротомічної операції через загрозу життю пацієнтки.
- Серцева або дихальна недостатність високого ступеня. Введення в наркоз і, тим більше, саме оперативне втручання може призвести до смерті.
- Інфаркт міокарда, інсульт терміном до 6 місяців або спричинені серйозні ускладнення. Під час втручання високий ризик різкого погіршення стану хворого.
- Наявність гострого чи хронічного інфекційного процесу. Проведення будь-якого хірургічного втручання протипоказане через ризик поширення інфекції.
- Порушення функції згортання крові. З великою ймовірністю кровотеча під час операції може призвести до розвитку шокового стану або летального результату.
- Ожиріння ІІІ – ІV ступеня. Проведення лапароскопії неможливе у зв'язку з тим, що ендоскопічний інструментарій не зможе нормально функціонувати через надмірну кількість жирової тканини.
Підготовка до операції
При підготовці до лапароскопічної операції на яєчниках, як і за будь-якого іншого оперативного втручання, необхідно проведення низки досліджень та заходів, спрямованих на покращення прогнозу лікування:
- Загальний аналіз крові та сечі. Дозволяє виявити відхилення від норми та припустити характер наявного патологічного процесу.
- Біохімічний аналіз крові. Дозволяє оцінити показники окремих органів та систем з метою вжити необхідних заходів та запобігти можливим ускладненням.
- Коагулограма. Дозволяє оцінити функцію згортання крові та запобігти розвитку кровотеч.
- Визначення наявності антитіл до ВІЛ, гепатиту В та С. Необхідне для виявлення імунодефіциту або порушення функції печінки, а також запобігання зараженню медичного персоналу.
- УЗД або томографія органів черевної порожнини та малого тазу. Дозволяє оцінити стан внутрішніх органів та розробити тактику проведення оперативного втручання.
- Група крові та резус-фактор.
- Гінекологічний мазок на флору та цитологію шийки матки.
- ЕКГ та консультація терапевта.
Сама жінка в передопераційний вечір повинна виключити їжу, а за 3 – 4 години до самої лапароскопії – перестати пити рідину. Ці застереження необхідні для виключення розвитку блювоти під час наркозу чи при виході з нього.
Як відбувається лапароскопічна операція з видалення кісти яєчника
Проведення подібної операції поділяється на кілька етапів, кожен з яких включає конкретні необхідні дії:
- Анестезія. Під час лапароскопії використовують інгаляційний наркоз. Як полегшення входження до нього та зняття тривожності за 12 годин до хірургічного втручання можливий прийом седативних препаратів.
- Виконання доступу. На передній черевній стінці проводиться три невеликі розрізи, через які вводяться спеціальні провідники. Один отвір необхідний для введення самого эндоскопа – відеокамери із джерелом світла, а два інших – для маніпуляторів, з допомогою яких виконується вся операція.
- У черевну порожнину вводиться вуглекислий газ, який необхідний для створення достатнього простору для всіх маніпуляцій. Вуглекислий газ абсолютно нешкідливий для очеревини та внутрішніх органів.
- Під контролем відеокамери за допомогою маніпуляторів виконуються всі необхідні дії. Зокрема, розтин кісти та відсмоктування її вмісту, видалення капсули та зупинка кровотечі.
- Після відкачування вуглекислого газу всі три розрізи зашиваються, наклеюються стерильні одноразові наклейки.
Післяопераційний період
У порівнянні з лапаротомічними втручаннями відновлення після ендоскопічних маніпуляцій протікає значно легше і швидше, що визначає головну перевагу даного методу. Перебування у стаціонарі триває до 1-2 дня, після чого жінка може вирушати додому. Повноцінна працездатність відновлюється вже через 1-2 тижні.
Після лапароскопічних втручань виключене формування післяопераційних гриж, зведений до мінімуму шанс розвитку спайкової хвороби або занесення патогенної мікрофлори.
У місцях введення ендоскопічного інструментарію формуються дрібні, завдовжки 0,5 – 1,0 см рубці, які не створюють естетичних дефектів.