Індустрія азартного бізнесу потребує постійного законодавства на законодавчому рівні. Це сприяє створенню комфортних умов для її становлення та розвитку у тих країнах, де культура гри перебуває на початковому етапі. Експерти вважають, що для формування легального грального бізнесу необхідно від п'яти років, причому у кожній країні є власні нюанси, які потрібно враховувати. З усім тим, своєрідний універсальний “кодекс честі” все ж існує - це Принципи відповідальної гри.
Захист прав гравців
З моменту підписання закону про легалізацію грального бізнесу в Україні галузь почала поступово робити перші кроки до свого становлення. Законодавство низки уточнень та доповнень, задля того, щоб органічно інтегруватися у вже чинну систему та гарантувати ефективний розвиток. З'явилися нові організатори азартних ігор, пропозицій на ринку ставало більше - від покеру на Vbet до слотів на Elslots.
Зрештою невдовзі актуальним стало питання врахування та захисту прав клієнтської бази азартних гравців, а також запобігання розповсюдженості ігрової залежності. В останній день літа 2021 року Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей затвердила Принципи відповідальної гри. В офіційному документі міститься 8 пунктів, проте до цього списку можна віднести багато аксіом, які мають на меті свідомий підхід до азартних розваг.
Базові принципи відповідальної гри наголошують на обов'язках операторів азартних ігор:
- Забезпечення обов'язкової ідентифікації гравця;
- Обмеження доступу до азартних розваг особам, які мають ознаки лудоманії;
- Інформування гравця щодо небезпеки ігрової залежності;
- Соціальна взаємодія та обізнаність персоналу закладу.
Дотримання основних засад допомагає створити сприятливу та безпечну атмосферу для гри. На етапі становлення нової для країни галузі особливо важливим є формування позитивного сприйняття її суспільством.
Приклад Європи
Країни, в яких гральний бізнес легалізовано довше, вже пройшли певний шлях із формування законодавства та загальних принципів, які вдосконалюють систему. Зважаючи на локальні особливості, для України важливо було використати вже напрацьовані інструменти, до яких можна віднести й Принципи відповідальної гри, адже навіщо винаходити велосипед?
Європейський досвід показує що саме такі Правила допомагають шанувальникам азарту впоратися із негативними наслідками ставок. Наприклад, звідти прийшов інструмент самообмеження, який ефективно діє у Великобританії ще з 2018 року, а у низці країн на озброєння взято його удосконалений варіант - коли вберегти гравця від небажаних наслідків впливу азартної гри може не лише власне гравець, але і його родичі. Така модель успішно застосовується і в Україні, а з її впровадженням кількість заяв на самообмеження відчутно зросла у 2023 році.
До інших регулюючих заходів можна віднести заборону використання кредитних коштів або обмеження розміру ставок, як це реалізовано у тій же Великобританії. Україна має достатньо прикладів ефективної роботи грального бізнесу в країні та плідно співпрацює із західними партнерами у цьому напрямку. Важливо розуміти, що дотримання правил відповідальної гри лежить на плечах обох сторін - і організатора азартних ігор, і гравця. Лише у такій взаємодії можливо створити цивілізовану культуру, яка зведе до мінімуму небажаний ризик.