Купити автомобіль сьогодні просто, достатньо вбити пошуковий запит, і вам відкриється багатотисячний вибір - на будь-який смак, колір і бюджет. Але навіть купівля в офіційного дилера не дає 100% гарантії збереження ваших грошей і нервів. На жаль, слабо допомагає звернення в автосервіси або до знайомого "дяді Васі", який на цьому собаку з'їв. Найкраще звернутися до професійного автопідбирача, тільки він володіє необхідними компетенціями, поєднуючи знання автомаляра і моториста, юриста і криміналіста, автоелектрика і діагноста. Якщо ж ви вирішите купувати самостійно, то необхідно розібратися з певними правилами.
Порада № 1. Не поспішайте!
Продавець може квапити і вселяти у вас страх, що автомобіль ось-ось забере інший покупець, а ви втратите чудовий екземпляр, купите дорожче, гірше і неодмінно будете шкодувати. На маніпуляцію втраченої вигоди попадаються навіть досвідчені перекупи. Що спокусливіший варіант, то ретельніше його перевіряйте.
Порада № 2. Не вірте продавцеві на слово
Пам'ятайте, що кожен кулик своє болото хвалить: плюси збільшує, а мінуси применшує. Усе перевіряйте самостійно, підходьте до процесу критично.
Порада № 3. Вивчіть документи
Перевірте їх на справжність.
Звірте дані постановки на облік у паспорті транспортного засобу (ПТС).
Прочитайте все в особливих відмітках. Можливо, там написано про зміну кузова або зняття з обліку. Переконайтеся, що купуєте у власника.
Порада № 4. Перевірте юридичну чистоту
Пробийте власника по базах на борги. А сам автомобіль - на застави: перевіряйте і по машині, і по власнику.
Пам'ятайте, автомобіль у заставі заберуть кредитори, а ви станете пішоходом. А якщо пристави хочуть стягнути борги з власника, то на автомобіль вже заборонені реєстраційні дії або будуть заборонені найближчим часом, тож ви не зможете поставити його на облік.
Порада № 5. Подивіться на VIN
Звірте збіг номерів кузова (VIN) і двигуна з СТС і ПТС. Зверніть увагу на акуратність їх нанесення, відсутність пилу у фарбі, світіння ідентифікаційних табличок в ультрафіолеті.
Порада № 6. Огляньте кузов на пошкодження та ремонти
Звертайте увагу на зазори, наявність вм'ятин, подряпин, сколів.
Оцініть збіг кольору елементів, шагрень фарби, пил від неї на нефарбованих елементах, відсутність патьоків і пилу у фарбі, особливо це видно у внутрішніх частинах: дверних арках, внутрішніх елементах, які складно відполірувати.
Подивіться сліди точкового (заводського) зварювання на дверних прорізах, у місцях з'єднань: рамки радіатора, задньої панелі, лонжеронах, задніх крилах, чашках стійок.
Огляньте болти кріплень кузовних елементів на сліди від слюсарних ключів, їх наявність свідчить про проведені ремонти кузова.
Використовуйте товщиномір, він допоможе виявити наявність і кількість шпаклівки. Забарвлення і заміна зовнішніх (навісних) елементів кузова не є критичними. Страшніше порушення цілісності несучих елементів: лонжеронів, стійок, рами. Вторинне забарвлення даху може бути внаслідок перевороту і нести багато прихованих негативних наслідків.
Порада № 7. Перевірте справність ДВЗ
Огляньте двигун на потьоки мастила. Їх множинна наявність свідчить не тільки про несправність сальників і прокладок, а й про можливий знос самого двигуна.
Увімкніть запалювання і знайдіть контрольні лампочки: ДВЗ, подушок безпеки і ABS. Заведіть мотор, подивіться, як вони гаснуть.
Оцініть запуск мотора (обороти мають піднятися до 1100-1300 і опуститися на 550-800).
Різко натисніть на педаль газу, оберти мають плавно злетіти до відсічки, без провалу в середині.
Не повинен виходити дим з маслоналивної горловини або щупа перевірки рівня масла.
Хвилину потримайте оберти на 2000-3000 оборотах на хвилину і різко газуйте до відсічки, переконайтеся у відсутності надлишкового диму з вихлопної труби.
Шуми, стуки під час роботи двигуна вимагають поглибленої діагностики та пошуку їхньої причини.
Порада № 8. Проведіть Stall-test
Якщо автомобіль з АКПП, проведіть Stall-test: затягніть стоянкове гальмо, лівою ногою натисніть на педаль гальма, а правою на педаль газу, спочатку на D, потім на R. Обороти мають однаково піднятися на передній і задній передачі до 2400-2500. Якщо почали підніматися вище, то АКПП скоро потребуватиме ремонту. Якщо не дійшли до 2400, то мотор не допрацьовує. Треба розбиратися з системами запалювання і палива.
Проводьте тест швидко. Не тримайте на максимальних обертах більше 1-2 секунд.
Порада № 9. Перевірте ходову частину
Загляньте під машину, подивіться наявність мастила на ДВЗ, КПП, амортизаторах. Оцініть цілісність пильовиків приводів, стійок, рульових тяг і наконечників.
Прокатайтеся і послухайте стуки в роботі підвіски і рульовому управлінні.
Перевірте справність приводів (з поверненим до упору кермом, прокотіться вправо і вліво), при цьому не повинно бути клацань.
Зверніть увагу на плавність перемикання АКПП. Не повинно бути ривків або затягування при перемиканні передач.
Порада № 10. Оцініть внутрішній вигляд авто
Подивіться все, що знаходиться всередині авто: при пробігу до 200 тисяч кілометрів сидіння не повинні бути продавлені, кермо і педалі стертими.
Перевірте роботу приводів дзеркал, склопідйомників, усіх освітлювальних приладів.
Порада № 11. Замовте перевірку сканером
Хороший діагност побачить не тільки помилки, а й справжній пробіг, оцінить стан паливної системи, різних датчиків і АКПП.
Порада № 12. Знайдіть фахівця
Якщо не володієте необхідними навичками, то заплатіть фахівцеві. Не довіряйте перевірку знайомому автослюсарю або мотористу: перший зможе перевірити тільки ходову частину, другий - мотор. Якісно і комплексно перевірити може тільки заточений експерт.
Не пошкодуйте часу і грошей на перевірку. Вони окупляться сторицею. Дозволять уникнути дорогих ремонтів, судових розглядів і навіть повної втрати автомобіля і витрачених на нього грошей.
Джерело: https://auto-star.ua/cars/city/dnepr