У будь-якому бізнес-починанні визначальним питанням є те, скільки грошей потрібно вкласти на старті. З відкриттям міні-пекарні ситуація аналогічна. Всім тим, хто мріє про власний хлібний бізнес, необхідно розуміти, які фінансові вкладення будуть потрібні при запуску. У 2023 році це ще більш актуальне питання, каже засновник франшизи "Гарячі булочки" Єгор Левченко, адже ризики будь-якої підприємницької діяльності під час війни в Україні зростають, а купівельна спроможність українців нижча, ніж була у мирний час.

З іншого боку, як підкреслює Левченко, завдяки стабільному попиту на хлібобулочні вироби, який не змінюється цілий рік, відкриття пекарні стає не тільки реальною, але і перспективною інвестицією. А знаючи витрати і прогнозуючи доходи, можна досить точно визначити ключові показники для міні-пекарні, серед яких сума інвестицій для старту і термін окупності. Намагатися?

 

Скільки коштуватиме відкрити міні пекарню у 2023 році?

Основні витрати на відкриття міні пекарні можуть варіюватися в залежності від регіону, з якого ви плануєте починати. У Києві та Львові зараз буде дорожче відкриватися, впевнений Єгор Левченко, але в Харкові, Дніпрі, Одесі це буде навіть дешевше, ніж у відносно невеликих обласних центрах на заході України. Але різні бізнес-ризики на сході та півдні також вищі.

Робити розрахунки для різних регіонів України досить проблематично, тому ми можемо запропонувати усереднені цифри, які допоможуть вам приблизно оцінити ваші майбутні витрати. За словами досвідченої пекарні, підприємця та засновника франшизи Hot Buns, основні статті витрат на відкриття міні-пекарні такі:

  1. Оренда приміщення площею до 100 квадратних метрів: близько 50 000 грн на місяць.
  2. Обладнання для старту: від 750 000 грн.
  3. Ремонт та адаптація приміщення, меблювання — близько 200 тис.
  4. Комунальні послуги: від 15 000 грн на місяць.
  5. Фонд заробітної плати: 90 000 грн на місяць.

 

Так, загальна сума інвестицій при запуску пекарні у 2023 році становить близько 1,1 мільйона гривень або 20-25 тисяч доларів США. Слід зазначити, що орендна плата, зарплата та комунальні послуги залишаться фіксованими витратами в довгостроковій перспективі (а це близько 155 тисяч гривень на місяць – майже 4 тисячі доларів), тоді як решту витрат ви понесете лише при відкритті.

Також слід враховувати вартість початкових закупівель у постачальників (яка також становитиме не менше $1000). При цьому важливо пам'ятати, що для відкриття міні-пекарні не обов'язково заздалегідь купувати все обладнання, що може заощадити кошти, орендувати деякі агрегати і т.д.

Що стосується окупності вкладених коштів, то термін окупності міні пекарні може становити від 1 до 2 років. Рентабельність пекарні,

заснованої тільки на продажу хлібобулочних виробів, зазвичай не перевищує 15%, а це може збільшити термін окупності до 2-3 років. Однак, якщо ваша пекарня також пропонує каву та напої, а також має невелику кількість посадочних місць, але на практиці це може значно скоротити термін окупності вдвічі, Єгор Левченко впевнений.

Для підприємців-початківців рекомендується мати не тільки 20-25 тисяч доларів, а й певний страховий запас, який становить не менше 50% від усіх запланованих витрат. Це забезпечить фінансову стабільність при виникненні непередбачених ситуацій, зростання операційних витрат, а також не найшвидше зростання показників збуту і т.д.

До речі, приблизно в таку ж суму обійдеться запуск міні-пекарні на умовах франшизи (близько 30 тисяч доларів). Але в останньому випадку підприємець може розраховувати на додаткову допомогу (юридичну, маркетингову, технічну і т.д.), а також відразу має впізнаваний бренд, а значить, може розраховувати на стрімке зростання продажів, каже Єгор Левченко.

Крім розуміння сум, які потрібні для запуску міні-пекарні, варто більш детально розглянути основні статті витрат. Це необхідно для того, щоб інвестиція була дійсно ефективною.

 

Оренда приміщення під пекарню: поради від Єгора Левченка

Давайте розглянемо оренду приміщення під мікроскопом, так як це одна з ключових статей витрат при відкритті міні-пекарні. Орендні ставки сьогодні можуть істотно відрізнятися в залежності від декількох факторів:

  1. Розташування: Географічне положення має величезне значення. Приміщення в центрі великих міст зазвичай коштують дорожче, ніж в спальних районах або на околицях. При цьому пекарня в спальному районі може Навіть вигідніше перебувати в бізнес-центрі, адже там більша цільова аудиторія бізнесу.
  2. Площа: Чим більша площа приміщення, тим вища орендна плата. Але в перерахунку на метр вона буде зменшуватися. Саме тому іноді вигідніше брати об'єкт за 80 квадратних метрів, ніж за 50 квадратних метрів. Зайвий простір не завадить як виробничій частині, так і місцю, де обслуговуються відвідувачі.  
  3. Стан приміщення: Якщо приміщення потребує капітального ремонту або пристосування під пекарню, Це також може вплинути на орендну ставку. Іноді власники готові надати більш вигідні умови оренди за умови, що ви проведете необхідний ремонт і пристосування самостійно.
  4. Тип оренди: Довгострокова оренда зазвичай дає нижчі орендні ставки, ніж короткострокова оренда. Якщо ви готові підписати довгостроковий контракт, це може знизити орендну плату, але під час війни типовий договір становить 12 місяців або менше, зазначає Єгор Левченко.
  5. Конкуренція: Рівень конкуренції за комерційну оренду у вашому регіоні також впливає на ціни. Якщо на ринку багато підприємців, Орендодавці, які бажають орендувати такі приміщення, можуть підвищувати ставки.

 

Конкретна вартість оренди приміщення для вашої міні пекарні буде залежати від безлічі факторів і вимагає ретельного дослідження ринку нерухомості у вашому районі. Також важливо враховувати, що орендна ставка зазвичай встановлюється в певній валюті (найчастіше прив'язана до долара), а курс може вплинути на кінцеву вартість оренди, адже ви отримаєте дохід у гривні, наголошує Єгор Левченко.

 

Витрати на обладнання

Найсерйознішою статтею витрат при відкритті міні пекарні є обладнання. Його вартість може істотно відрізнятися в залежності від вашого бюджету і амбіцій. Розглянемо докладніше, які види обладнання обов'язково будуть потрібні на думку Єгора Левченка:

  1. Духові шафи: Печі для випічки хліба, булочок та інших виробів є однією з найважливіших складових хлібопекарського обладнання. Тут потрібно знайти баланс, Інвестувати в сучасне та ефективне пічне обладнання, яке даватиме дійсно крутий кінцевий продукт, але й не переплачувати в умовах дефіциту коштів.
  2. Тістомісильні машини: Для замісу тіста, особливо якщо планується великий обсяг виробництва, необхідні тістомісильні машини. Вони полегшують і прискорюють процес замісу, що особливо важливо в пекарнях з високою пропускною здатністю.
  3. Додаткове обладнання. Сюди входять і бродильні камери, і холодильні та морозильні камери, і кондитерське обладнання. Вистоювання – обов'язковий процес при виробництві сучасного хліба, тобто без відповідних камер точно не обійтися, каже Єгор Левченко. Якщо ви зможете точно розрахувати потреби клієнтів, тобто все вироблене буде продано, то великих вкладень в холодильники і морозильні камери не потрібно. Якщо ваша пекарня спеціалізується на кондитерських виробах, Тоді вам знадобиться обладнання для приготування та прикраси тортів, тістечок та інших солодощів.
  4. Посуд для випічки: Сюди входять форми для випічки, деко, качалки, пензлики для змащування продуктів і багато інших дрібних предметів, необхідних для створення різноманітної випічки.
  5. Електронне та комп'ютерне обладнання: Електронні касові апарати та спеціальне програмне забезпечення часто використовуються для ефективного управління бізнесом та обліку оборотів та фінансів.
  6. Безпека та санітарія: Важливим аспектом у пекарні є дотримання правил безпеки та санітарії. Це включає дезінфекційне обладнання та засоби для дотримання стандартів чистоти та гігієни.

 

Обладнання для відкриття пекарні – це найбільша витрата, адже його загальна вартість може перевищувати мільйон гривень, особливо якщо прагнути до високої продуктивності та еталонної якості продукції. За словами Єгора Левченка, досвідчені пекарі знають, як заощадити на цій статті калькуляції витрат без Втрата якості – при виборі вживаного обладнання, яке пройшло належне технічне обслуговування та ремонт. Облаштування міні-пекарні Обов'язковими витратами при відкритті міні-пекарні є ремонт і пристосування орендованого приміщення під заклад, а також закупівля необхідних меблів. 

 

Розглянемо ці витрати докладніше:

  1. Ремонт та адаптація приміщення (від 120 тис. грн). При оренді приміщення під пекарню часто виникає необхідність виконати ряд робіт по його ремонту і адаптації під конкретні потреби бізнесу. Це може включати підлогове покриття, фарбування стін, електропроводку, монтаж вентиляції та інші технічні аспекти. Меблі (від 80 тис. грн): Меблі в міні-пекарні включає в себе не тільки столи і стільці для посадочних місць, якщо такі є, але і полиці для зберігання продуктів, прилавки для викладки випічки, стелажі для касового апарату та інші елементи. 
  2. Важливо щоб меблі були зручними для вашого персоналу та клієнтів, а також відповідали дизайну та атмосфері вашої пекарні, зазначає Єгор Левченко.

 

Загальна вартість ремонту, пристосувань та меблів варіюється в залежності від стану орендованого приміщення та вашої бізнес-концепції. Однак це важлива інвестиція, яка забезпечує комфортний та безпечний простір для роботи та обслуговування клієнтів у вашій міні-пекарні. Все це допомагає створити привабливу атмосферу та підтримувати високі стандарти обслуговування, що може стати додатковою конкурентною перевагою для бізнесу.

 

Постійні витрати – комунальні платежі та заробітна плата

З моменту відкриття та щомісяця міні-пекарня виплачуватиме комунальні платежі та заробітну плату своїм співробітникам.

Комунальні платежі - це щомісячні витрати, пов'язані з експлуатацією приміщення і забезпеченням йому комфортних умов для роботи і обслуговування клієнтів в міні-пекарні. Вони включають в себе наступні аспекти:

  1. Електрика: Міні-пекарні зазвичай споживають велику кількість електроенергії для роботи печей, холодильників, міксерів, систем вентиляції та кондиціонування та іншого електрообладнання. Розмір платежів за електроенергію залежить від потужності та кількості використаної електроенергії. пристроїв, а також від тарифів, встановлених владою.
  2. Водопостачання та каналізація: Також значна стаття витрат, адже приготування їжі не обходиться без споживання води.
  3. Прибирання та обслуговування: Регулярне прибирання та обслуговування приміщень також можуть бути включені у витрати на комунальні послуги. 

 

Фонд заробітної плати - це загальна вартість оплати праці всіх співробітників, які працюють в міні-пекарні. Сюди входять не тільки зарплати, нагадує Єгор Левченко, а й різні премії та премії для співробітників.

Основною складовою фонду оплати праці є заробітна плата. Вона виплачується всім співробітникам, включаючи пекарів, кондитерів, бариста, продавців, прибиральників та інших співробітників. Розмір заробітної плати залежить від кваліфікації, посади та досвіду кожного працівника. Додаткові виплати, наприклад, бонуси за Успішна робота або премії також можуть бути включені до фонду оплати праці. Деякі роботодавці надають своїм працівникам пільги, такі як безкоштовне харчування або знижки на хлібобулочні вироби, зазначає Єгор Левченко.

Слід мати на увазі, що інвестиції у відкриття пекарні можуть змінюватися в залежності від безлічі факторів. Сума інвестицій сьогодні в Україну стартує від 25 тисяч доларів. Верхня цифра може досягати і навіть перевищувати $100 000, вважає Єгор Левченко. В останньому випадку мова йде не про франчайзингову модель або бюджетний бізнес, а про запуск концептуальної пекарні. У тому числі і у форматі «під ключ». У цьому випадку інвестору не потрібно шукати місце або обладнання, а також ремонтувати і закуповувати сировину: за нього це можуть зробити професіонали.