ВПЛ, вірус папіломи людини, — одна з найпоширеніших інфекцій. Фактично, майже кожна сексуально активна людина рано чи пізно заражається ним, якщо вона не вакцинована. Існує понад 200 штамів, серед яких є й онкогенні. На щастя, їх небагато. Більшість штамів відносно нешкідливі. Онкогенні вражають слизову оболонку, їх пов'язують із раком шийки матки, а також раком статевих органів, порожнини рота та анусу. Імовірно, деякі штами ВПЛ негативно впливають на фертильність та виношування вагітності. Немає методів лікування ВПЛ, але є надійний метод захисту від онкогенних штамів — це вакцинація.

AD_4nXfksqApNMEClVsIkIa56ypWmmssSW9pDV2YasD0xQ3MXVJCWMGT7CqbEhxzuL2JQmf4L-x4xlpTUMNVWcl8nZLR4plICfw6Uvlbfxqn2GFklbB8kloFpI7awo5lM6eDXeXkLIZSnvoDzWCfPKAhijpMLcG-bYfYC2OZ4IeCMw?key=5E_TLjhslYem2_-G5gBbag

Генітальні бородавки

Деякі штами ВПЛ спричиняють появлення генітальних бородавок. Це м'ясисті нарости, схожі на зменшені суцвіття цвітної капусти або гострі вирости (кондиломи), розташовані поодинці або групами. Вони безболісні й заважають лише тоді, коли їх травмують.

Генітальні бородавки здатні передаватися за всіх видів статевого контакту: генітального, орального та анального. Відповідно, вони можуть розташовуватися не лише на статевих органах, у піхві або на шийці матки, але також у горлі та анусі.

Інші симптоми ВПЛ

Інші штами ВПЛ можуть спричиняти різні форми шкірних бородавок. Характерно, що онкогенні штами зазвичай не мають жодних симптомів. Зазвичай їх виявляють лише після того, як виявлено той чи інший вид злоякісної пухлини, асоційований з онкогенним ВПЛ.

Діагностика ВПЛ

Більшість інфікованих людей не підозрюють про інфекцію та не спостерігають у себе симптомів. Як правило, вірус виявляють за непрямими ознаками за допомогою наступних методів:

  • Гінекологічний огляд. Під час гінекологічного огляду лікар може виявити генітальні бородавки та гострі кондиломи в ділянці ануса або зовнішніх статевих органів. Іноді також він може побачити їх неозброєним оком у піхві та на шийці матки під час огляду у дзеркалах, іноді для уточнення потрібна кольпоскопія.
  • Тест Папаніколау, або ПАП-тест. Це аналіз, розроблений для раннього виявлення раку шийки матки, який більш ніж у 90% випадків пов'язаний із ВПЛ. Для тесту беруть мазок зі слизової оболонки шийки матки та вивчають клітинний склад епітелію.

ВПЛ в організмі можна виявити методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), але на практиці це використовується нечасто, оскільки вірус дуже поширений, а лікуванню не підлягає, відповідно, така діагностика особливого сенсу не має.

Лікування

Не існує надійних методів лікування ВПЛ. Хороша новина полягає в тому, що він може бути вигнаний з організму імунною системою, втім, це не виключає подальшого зараження іншим штамом. У значної кількості людей вірус є постійно в організмі в неактивному стані, активуючись під час ослаблення імунної системи.

Бородавки також можуть зникати, а можуть залишатися довічно або збільшуватися, перетворюючись на великі скупчення. Їх видаляють хірургічно, переважно з допомогою кріохірургії чи лазера. Видалення бородавок не означає позбавлення вірусу.

ВПЛ під час вагітності

Є підстави вважати, що ВПЛ заражені близько 40% вагітних. Вірус пов'язують із деякими проблемами вагітності. Наприклад, є дані, що у жінок із ВПЛ частіше спостерігається передчасний розрив плодових оболонок. Ряд досліджень виявляє зв'язок ВПЛ із мимовільним перериванням вагітності, а також з безпліддям, але фахівці вважають, що для однозначних висновків потрібно більше даних.

Що не викликає сумнівів, так це те, що вагітність може стимулювати зростання генітальних бородавок та кондилом. Втім, вони не несуть загрози вагітності, якщо лише не розростаються настільки, що закривають родові шляхи. Це рідкісні випадки, у яких лікар може ухвалити рішення про розродження шляхом кесаревого розтину. Лікування генітальних бородавок зазвичай відкладають до завершення післяпологового періоду.

Автор: Крушинська Олена Юзефівна — акушер-гінеколог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83