Панічна атака (ПА) – це короткий період інтенсивного тривожного стану, супроводжуваний фізичними проявами страху, такими як прискорене серцебиття, утруднене дихання або запаморочення. Ці епізоди виникають непередбачувано та часто не мають зв'язку із зовнішньою загрозою. Панічні атаки є поширеним явищем і трапляються у близько 35% населення хоча б раз у житті. Тож, як розібратись у цій темі.

Симптоми ПА

Панічні атаки виникають раптово, «без попередження», вони не несуть небезпеки для життя. Але більшість вегетативних симптомів серйозні і схожі на серцевий напад, вони включають в себе швидке серцебиття, важкість у диханні, оніміння та поколювання в тілі, ком у горлі, приливи жару та холоду, тремтіння і почуття страху. Такі атаки виникають раптово, тривають від 5 до 20 хвилин. Їх частота індивідуальна.

Причини ПА

Причини панічних атак залишаються невідомими. Проте вчені висувають кілька гіпотез, щодо можливих факторів, що сприяють їх виникненню:

  • Спадковість
  • Біологічні фактори
  • Психологічні причини
  • Медичні та соматичні фактори, супутні психічні захворювання.

Спадковість

Наявність панічних атак у сімейному анамнезі може збільшити ризик виникнення цього стану. Це пов'язано з біохімічною спадковістю, що визначає панічний страх та передається від покоління до покоління.

Біологічні причини ПА

Теорія панічного розладу передбачає, що його симптоми виникають внаслідок хімічного дисбалансу в мозку.

Особливий вплив на схильність до панічних атак мають гормон надниркових залоз кортизол, а також нейромедіатори, такі як серотонін та ГАМК.

ГАМК, відомий як гальмівний нейромедіатор, відіграє ключову роль у стримуванні збудження в мозку, викликаючи ефект розслаблення та понижуючи рівень тривоги. Наукові дослідження вказують на те, що люди, що страждають від панічного розладу, мають нижчий рівень ГАМК порівняно з іншими.

Підвищений рівень кортизолу може бути ще однією можливою причиною панічних нападів. Надлишок кортикостероїдів може призвести до зниження вироблення серотоніну, що спричиняє тривожність та безпідставний страх.

Психологічні причини ПА

Є теорія, що панічні атаки можуть бути проявом танатофобії — страху перед смертю, який виявляється в нав’язливих думках та перешкоджає нормальному життю. Такий страх може виникнути після травматичних ситуацій, пов'язаних із смертю.

Панічні атаки, страх перед смертю, агорафобія та тривожні розлади можуть взаємодіяти, утворюючи замкнене коло ірраціональних жахів та психічного напруження. Психотерапія може допомогти розірвати це коло.

Соматичні фактори та хронічні захворювання

До них відносяться:

Патологія щитовидної залози, пухлини надниркових залоз та інші проблеми з ендокринною, нервовою та серцево-судинною системами.

Техніки самодопомоги при ПА

Знайдіть спокійне місце

Візуальні подразники та звуки часто посилюють панічну атаку. Постарайтеся знайти якомога більш спокійне місце, щоб усамітнитись в ньому та пережити напад. Краще залишити кімнату з яскравим та жвавим оточенням.

Знаходячись в тихому місці, ви створюєте власний простір, в якому легше сфокусуватись на дихальних вправах та інших стратегіях самопомочі.

Під час панічної атаки дуже важливо спробувати концентруватися на поточному моменті й ситуації всіма видами почуттів, «заземлитися».

Однією з найпопулярніших технік опанування панічних атак є техніка «5–4–3–2–1». Щоб знизити напругу, назвіть:

5 речей, які ви бачите (наприклад, ваші руки, стіл, небо);

  • 4 речі, які ви відчуваєте фізично (наприклад, тверда поверхня під ногами, одяг на тілі тощо);
  • 3 речі, які ви чуєте (наприклад, спів пташок, звук машин, музика);
  • 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (наприклад, кава, аромат квітів, парфум);
  • 1 річ, яку ви можете відчути на смак (м’ятна гумка, чай тощо).

Мета техніки заземлення – повернути людину до реальності під час панічної атаки. Зосередившись на тому, що її оточує, людина може краще усвідомити безпеку та заспокоїтись.

Дихальні вправи для полегшення симптомів панічних атак

Якщо під час панічної атаки у вас виникла задишка та відчуття нестачі повітря, виконання дихальних вправ може полегшити Ваші симптоми:

  • якомога повільніше вдихніть глибоко і м’яко через ніс;
  • повільно, глибоко і м’яко зробіть видих через рот;
  • деяким людям може допомогти рахування в голос чи в думках від одного до п'яти на кожному вдиху і кожному видиху;
  • закрийте очі і зосередьтесь на своєму диханні.

Через кілька хвилин вам повинно стати краще. Після цього ви можете відчути втому.

Техніка прогресивної м'язової релаксації.

Напружуйте і розслабляйте різні групи м'язів по черзі, починаючи з ніг і закінчуючи головою.

  • Утримуйте напругу протягом 5 секунд.
  • Скажіть собі "розслабся", одночасно розслабляючи м'язи.
  • Дозвольте м'язам бути в стані релаксу протягом 10 секунд, перш ніж переходити до наступного.

Лікування ПА включає

Психотерапія. Ви обговорюєте свої думки та емоції з психотерапевтом. Цей спеціаліст допомагає визначити тригери (пускові механізми) панічної атаки, щоб ви могли змінити своє сприйняття, поведінку та реакції. Коли ви починаєте по-іншому реагувати на тригери, атаки зменшуються і в кінцевому результаті, вони припиняються.

Медикаментозне лікування панічних атак може призначити тільки лікар.

Воно може включати:

  • Антидепресанти. Лікарі можуть призначати селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС, англ. Selective serotonin reuptake inhibitors, SSRIs), інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норадреналіну (СІЗЗСіН) або трициклічні антидепресанти (ТЦА).
  • Нейролептики. Вони направлені на зниження тривоги, але можуть мати ризики звикання або залежності. Тому їх застосовують під наглядом лікаря.

Якщо ви відчуваєте чи відчували тривогу, страх, перенавантаження, не гайте часу, звертайтеся за допомогою до спеціаліста. ПА, хоча й не загрожують життю але вони призводять до значного дискомфорту, який важко подолати самостійно, особливо без відповідного лікування.