Майже 80% людської імунної системи розташовується у кишківнику. Подібне твердження здається досить незвичним. Так як людина сприймає імунітет як окрему систему, що протистоїть інфекціям, використовуючи білі кров'яні тільця. Проте, дослідження показують, що кишечник є місцем перебування понад 10 тис. видів бактерій. Всі вони грають важливу роль в спрацюванні імунітету.

Мікробіом – основа імунітету

Лактобактерії й біфідобактерії не тільки сприяють швидкому та ефективному перетравлюванню їжі, вони:

  • Захищають людське тіло від інфекцій, запобігають утворенню запалення (хронічного і гострого);
  • будують бар'єр, котрий важко подолати шкідливим бактеріям: мікробіом кишківника покриває стінки органу, запобігаючи початку патогенного процесу;
  • активують до дії імунну систему, спонукаючи її виробляти більше захисних клітин;
  • продукують вітаміни.

Коли мікробіом, що знаходиться в кишківнику, перебуває в дисбалансі, вроджений та набутий імунітет працює погано. Людина працює, відпочиває, граючи в азартні ігри в еслот, навіть не підозрюючи які важливі битви відбуваються всередині.

Створення мікробіому та його збереження

Формування мікробіому починається ще внутрішньоутробно. У новонароджених він відрізняється: менш різноманітним ніж у дорослого та має менше корисних бактерій. Активно заселяється кишківник бактеріями протягом перших років життя в результаті:

  • Грудного вигодовування: материнське молоко містить пре- і пробіотики;
  • контакту з навколишніми предметами та іншими людьми: дитина отримує бактерії з повітря, побутових предметів, а також завдяки прийому ванни.

Приблизно у віці 3 років дитячий мікробіом стає схожим на дорослий.

Щоб зберегти нормальний стан людського мікробіому, потрібно вживати на регулярній основі пребіотики та пробіотики. Пребіотики стимулюють ріст, розвиток та роботу корисної мікрофлори кишківника. Пробіотики - корисні мікроорганізми (лакто- та біфідобактерії), що порівняно недовго живуть. Поповняти їх запас можливо завдяки молочній продукції.