Імуноглобулін Е (IgE) є одним із найактуальніших показників, який має значення для діагностики та лікування широкого спектра патологій, пов’язаних з алергічними реакціями та імунними порушеннями.

Існує два напрями в дослідженнях імуноглобулінів:

  • Кров на загальний імуноглобулін Е. Дозволяє виявити алергічну етіологію того чи іншого патологічного стану пацієнта, але не дає відповіді на питання, які саме алергени викликають у хворого певні реакції. Також це дослідження ефективне для діагностики глистяних та деяких інших паразитарних інвазій.
  • Специфічні антитіла до імуноглобуліну Е. Дозволяють отримати інформацію про те, що саме викликає алергічну реакцію у пацієнта. Це можуть бути IgE до тих чи інших харчових продуктів або до певного виду паразитів при глистяній інвазії.

Кількісні показники IgE змінюються з віком та у зв'язку з тими чи іншими змінами стану здоров’я. Наприклад, у нормі IgE не присутній у крові немовлят, за виключенням тих малюків, які мають материнські антитіла, якщо мати страждає від тих чи інших алергічних захворювань. З віком цей показник змінюється, і це мусить бути враховано в ході оцінки результатів досліджень.

IgE бере активну участь у реакціях гіперчутливості негайного типу, у тому числі у випадку анафілактичного шоку. Крім того, цей імуноглобулін може бути маркером таких хронічних захворювань, як атопічний дерматит або еозинофільні розлади травного тракту. Окрім діагностики, IgE можуть стати інструментом лікування при певних станах, таких як важка алергічна астма або хронічна кропив'янка. Лікування направлене на зменшення рівня вільного IgE в крові, що дозволяє ефективно контролювати симптоми різних захворювань.

При яких захворюваннях призначають аналізи на IgE?

Аналізи крові на IgE актуальні при наступних патологічних станах:

  • Алергічний риніт (сінна лихоманка). Це хронічне запалення слизової оболонки носа, яке виникає як наслідок вдихання певних речовин, що викликають алергічну реакцію.
  • Екзема (атопічний дерматит). Хронічне запалення шкіри, яке проявляється сухістю шкіри, почервонінням, свербежем.
  • Анафілактичні реакції. Швидка та важка алергічна реакція організму пацієнта на певні алергени, що може загрожувати життю пацієнта через набряк дихальних шляхів або навіть зупинку серця.
  • Бронхіальна астма. Хронічне захворювання дихальних шляхів, яке часто супроводжується різними алергічними реакціями й може стати причиною небезпечних станів для життя пацієнта.
  • Паразитарні інфекції. Рівень IgE нерідко підвищується при аскаридозі, токсокарозі, опісторхозі та деяких інших видах інвазій. Може бути причиною ураження різних органів та їх тканин.
  • Імунодефіцити різного генезу. Можуть бути наслідком певних генетичних розладів або первинного імунодефіциту.
  • Аутоімунні захворювання. Ці стани виникають у тих випадках, коли імунна система працює некоректно й атакує власні клітини організму пацієнта.
  • Деякі онкопатології, такі як, наприклад, лімфома Ходжкіна, можуть спричиняти підвищення рівня IgE в крові пацієнта.

Лабораторні дослідження на IgE в такому разі є актуальною частиною загального плану діагностичних заходів. Вони досить інформативні в різних складних клінічних випадках.

Для отримання коректних результатів дослідження рекомендується за декілька днів до його проведення відмовитися від вживання алкоголю, деяких харчових продуктів, а також від приймання лікарських засобів під контролем лікаря та згідно з його рекомендаціями. Кров для дослідження треба здавати рано-вранці натще.

Будь-яка сучасна лабораторія аналізів надає послуги з проведення таких досліджень на високому технологічному рівні задля отримання актуальних і коректних даних про рівень IgE та аналіз інших показників, необхідних для постановки диференціального діагнозу. Це дає змогу ефективно лікувати певні хвороби та слідкувати за ефективністю терапії.