З того моменту, коли в Україні запрацювала система Прозорро, державні закупівлі стали публічними й прозорими, що посприяло зниженню рівня корупції та підвищенню довіри до бізнесу. А з часом зміни відбулись і у сфері торгів земельними ділянками усіх форм власності.
Починаючи з липня 2021 року запрацював аукціон землі, який відбувається через Prozorro.Продажі. Щоб стати покупцем або орендатором і взяти участь в аукціоні, необхідно зареєструватись на Zakupivli.Pro — авторизованому електронному майданчику, через який публікують оголошення та подають пропозиції в системі Прозорро.
Хто може стати учасником земельного аукціону та які ділянки придбати чи орендувати
Майбутнім покупцям варто знати, що є декілька категорій осіб, які можуть купити чи орендувати у держави земельну ділянку. До переліку входять:
- фізичні особи, зокрема й підприємці;
- юридичні особи (як резиденти, так і нерезиденти);
- іноземці.
Що ж стосується самих земельних ділянок, то купувати або брати в оренду через аукціон можна такі їх види:
- сільськогосподарські землі, які є приватними (їх ще називають паями);
- ділянки під забудову, промисловість;
- інші, які знаходяться у державній чи комунальній власності.
Як комунальні, так і державні сільськогосподарські землі можна лише здавати в оренду, але не продавати.
Як стати учасником онлайн-аукціону землі
Аби взяти участь в земельному аукціоні, необхідно зробити такі кроки:
- Зареєструватись на авторизованому електронному майданчику, якщо цього не було зроблено раніше.
- Вибрати потрібний лот.
- Підготувати та подати документи, які потрібні.
- Взяти участь в аукціоні.
Поки торги ще не завершились, організатори та покупці не взаємодіють між собою, тому ніхто не знає, хто є учасником. Це гарантує безпеку процесу, оскільки ніхто не може у нього втрутитись.
Чи потрібно платити за участь у земельних аукціонах
Так, щоб взяти участь в аукціоні, необхідно сплатити реєстраційний внесок на майданчику Zakupivli Pro, розмір якого становить 800 грн. Існує також гарантійний внесок, який складає 30% від стартової ціни за продаж чи річну оренду ділянки. Окрім того, із гарантійного внеску переможця після завершення аукціону вираховують винагороду майданчика. Вона складає 5% від ціни продажу чи річної оренди землі, але не може бути більшою за розмір гарантійного внеску.
Гарантійний внесок для участі в земельних торгах в Україні становить 30% від стартової ціни продажу земельної ділянки або прав емфітевзису, суперфіцію, або 30% від стартового розміру річної орендної плати. Однак цей внесок не може перевищувати 2 500 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня року, в якому проводяться торги.
Станом на 1 січня 2025 року, прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні становить 3028 гривень. Отже, максимальний розмір гарантійного внеску обмежується сумою 7,570,000 грн.
Потрібна консультація щодо аукціону землі — звертайтесь до менеджерів Zakupivli.Pro та отримуйте кваліфіковану допомогу.