У чому полягає різниця між європейським кухарським ножем і японським ножем сантоку? Обидва ножі можна знайти на полицях супермаркетів та в асортименті інтернет-магазинів. Вони часто входять до складу кухонних наборів. Але який з них потрібний саме вам?
Ця стаття допоможе вам розібратись у цьому питанні. Прочитайте її, і ви зможете остаточно вирішити, який саме з цих ножів вам потрібний.
Основні відмінності
Головна різниця між двома ножами (на перший погляд) полягає у формі клинка. У кухарського ножа він загострений, тоді як у сантоку помітно притуплений.
Друга відмінність, яку можна помітити при детальнішому огляді – це саме ріжуче лезо ножа. У європейського шеф-ножа воно зазвичай має легкий, але помітний вигин. Натомість лезо сантоку майже пряме.
Клинок ножа багато каже про його призначення та способи застосування. Тому й відмінності ці дуже важливі. Через них для кожного з цих ножів існує своя техніка використання та свої нюанси у плані призначення.
Як влаштований шеф-ніж?
У принципі, обидва ножі можна використовувати для приготування тих самих страв. Вибір ножа – це радше питання особистих уподобань. Але все ж є деякі моменти, які зможуть вас підштовхнути до того чи іншого вибору.
Як ми вже згадували, головною відмінністю шеф-ножа від сантоку є загострене вістря клинка, спрямоване вперед.
Вістря полегшує нарізання деяких твердих або особливо щільних продуктів. Ви можете спочатку проколоти продукт, а потім почати різати від місця проколу. Крім того, завдяки вістрю, шеф-ножем зручно зрізати м’ясо з кісток.
Кухарський ніж – незамінний інструмент на будь-якій європейській кухні саме завдяки своєму універсальному лезу. Він чудово підходить для нарізання практично всього, що потрапляє на обробну дошку – овочів, м’яса, риби тощо.
Стандартна довжина клинка шеф-ножа становить від 16 до 24 см. Існують також моделі з коротшим лезом.
Якщо вам потрібен невеликий, легкий і маневрений клинок, краще буде обрати інший ніж (наприклад, ніж для очищення овочів або універсальний ніж середнього розміру).
Головна ж перевага яку дає шеф-ножу його великий клинок – здатність переробляти величезну кількість самих різних продуктів. Навіть доволі складних у обробці. Саме тому шеф-ніж найбільш популярний на професійних кухнях, де кожного дня переробляють дуже велику кількість зелені, овочів, мяса та інших інгредієнтів.
До того ж, професійні шеф-кухарі мають великий досвід і здатні використовувати цей великий ніж, застосовуючи всі техніки, що ще більше підвищує його ефективність.
Як влаштований сантоку?
Сантоку походить з Японії. Його можна вважати своєрідним азіатським "двоюрідним братом" європейського кухарського ножа.
Відмінною рисою ножа сантоку є пряма ріжуча кромка і притуплене вістря. У цьому він нагадує типові східні кухонні ножі, які для європейця більше схожі на сокири чи сікачі.
Сантоку зазвичай має коротше лезо та тонкий обух. Його довжина становить від 16 до 20 см.
Техніка використання сантоку доволі проста. Його беруть щипковим хватом в районі больстера (місце де закінчується руків'я та починається клинок), та просто роблять штовхаючі рухи взад-вперед або рубають зверху-вниз.
Легкість та будова леза сантоку не дозволяють йому ефективно рубати тверді інгредієнти, але він дуже зручний для точного та рівного нарізання різноманітних продуктів. У цьому плані він теж дуже універсальний.
Легкість, простота і зручність зробили сантоку дуже популярним саме на домашніх кухнях.
Який ніж вибрати – європейський шеф чи сантоку?
Кухарський ніж не кращий і не гірший за сантоку, так само як сантоку не кращий і не гірший за кухарський ніж. Вибір – це питання смаку, ваших звичок та ваших потреб.
Багато залежить від того, які страви ви частіше готуєте. Та у яких кількостях.
Так, зараз легко зустріти думку, що шеф-ніж краще підходить для професійної кухні, а сантоку – для домашньої. До речі, саме для цих цілей ці ножі і створювались.
Але ніхто, окрім вас, не відповість, який ніж вам більше "по руці".
Спробуйте обидва варіанти і вирішіть самі. Вибір – це завжди добре, чи не так?
Джерело - https://grossman.com.ua