Історія коньяку почалася у французькому містечку Коньяк ще в XVI столітті. Голландські торговці, намагаючись зберегти вино під час тривалих морських подорожей, почали переганяти його в спирт. Випадково з’ясувалося, що витримка цього спирту в дубових бочках робить смак напою багатшим, насиченим і більш глибоким. Так народився коньяк.
Сьогодні коньяк виготовляють у різних країнах, але лише напій із французького регіону Коньяк має офіційне право офіційно носити цю назву. Усе інше – це бренді. Французи серйозно ставляться до своєї спадщини: виробництво коньяку регулюється строгими законами, а виноград для нього можна вирощувати лише у шести регіонах.
Як не дивно, існує легенда, що під самий кінець XIX століття, коли Микола Шустов привіз у Париж свій Одеський коньяк, той так усім сподобався, що отримав офіційний дозвіл називатися саме коньяком, а не бренді.
Можна сказати, що відбулося обратне завоювання – французький коньяк завоював світ, а одеський завоював Париж! Завойовникам усіх часів та народів повчитися б тому, як це робиться, саме у коньяку та, наприклад, пана Шустова з Одеси.
А секрет простий: треба просто мати смак, бути дуже приємним, зігрівати людям душу та усім подобатися!
Коньяк у Києві: від XIX століття до сьогодення
У Києві коньяк на розлив з’явився ще у XIX столітті, коли французькі та грузинські торговці постачали елітний алкоголь до перших київських ресторацій та дворянських столів. Напій швидко завоював популярність серед місцевої знаті. У київських клубах та салонах коньяк подавали у кришталевих бокалах, супроводжуючи дорогими сирами, шоколадом і сигарами.
Згодом Київ став важливим центром для гурманів і поціновувачів коньяку. Сьогодні у столиці можна знайти коньяки з Франції, Грузії, Вірменії, України та навіть з Іспанії. Бармени київських закладів часто створюють авторські коктейлі на основі коньяку, поєднуючи його з цитрусовими, травами та прянощами.
Чим відрізняється хороший коньяк?
Головний секрет якості коньяку – виноград та витримка. Для виробництва класичного коньяку використовують три сорти винограду: Уні Блан, Фоль Бланш і Коломбар. Наскільки нам відомо, українські (та, наприклад, молдавські) коньяки роблять з винограду інших сортів. І це, на превеликий жаль, факт.
Але справа не тільки у винограді. Витримка у дубових бочках із французьких лісів Тронсе та Лімузен насичує напій танінами та надає йому складного смаку з нотами ванілі, карамелі, горіхів та спецій.
Тобто сама деревина має бути лише з цих французьких лісів! Тут, як кажуть у подібних випадках – “ноу комментс”.
Є кілька важливих позначень, які допоможуть вам розібратися у віці коньяку:
- V.S. (Very Special) – наймолодший коньяк, витримується щонайменше два роки.
- V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) – напій із витримкою не менше чотирьох років.
- X.O. (Extra Old) – коньяк, що провів у бочці не менше шести років (а з 2017 року – не менше десяти).
Окремий стиль коньяку – це рансьо. Цей термін описує складний аромат, що виникає після тривалої витримки. У рансьо можна вловити нотки лісових горіхів, сухофруктів, шкіри та навіть грибів. Наявність цих ароматичних та смакових нюансів – своєрідний знак майстерності винороба.
Цікаві факти про коньяк, які вас здивують
Коньяк "дихає" через бочку
Деревина дуба пориста, тому під час витримки коньяк частково випаровується. Цей природний процес називається «часткою ангелів» – близько 2% напою щороку втрачається в атмосферу. У Франції навіть існує традиція дякувати ангелам за витонченість смаку напою.
Коньяк не старіє у пляшці
Якщо ви думаєте, що старий коньяк у пляшці з роками стає кращим, це міф. Витримка напою відбувається лише у бочці. Після розливу по пляшках процес старіння припиняється.
Найдорожчий коньяк у світі
У 2018 році на аукціоні була продана пляшка коньяку Henry IV Dudognon Heritage за 2 мільйони доларів. Його витримували понад 100 років, а пляшка була інкрустована золотом і діамантами.
У Франції існує "орден коньяку"
Орден називається La Confrérie du Cognac – він об'єднує майстрів коньяку та справжніх поціновувачів напою. Учасники ордену беруть участь у дегустаціях та урочистостях, пов’язаних із коньяком.
Справжня суть коньяку – в якості, а не в назві
Важливо не те, як називається напій, а те, які відчуття він дарує.
Французи можуть і далі відстоювати право на назву "коньяк", і це їхнє законне право. Але головне не в назві, а в якості та емоціях. Хороший напій навіть під іншою назвою залишиться таким самим приємним і здатним створити затишну атмосферу та зблизити людей. У цьому його справжня цінність.