При експлуатації турбо мотора слід дотримуватися наступних простих рекомендацій:
— Перш ніж почати рух, слід прогріти двигун хоча б до 40-45 градусів;
— після зупинки автомобіля слід дати двигуну попрацювати на холостому ходу приблизно протягом 30-60 секунд, далі виконувати ремонт турбіни ціни;
— масло в двигуні слід міняти трохи частіше, ніж у звичайному атмосферному двигуні (приблизно кожні 7-8 тис. кілометрів). Особливу увагу слід звернути на його якість. Використовуйте масло, яке спеціально призначене для турбо моторів.
Неналежне дотримання даних рекомендацій та некоректна регулировка турбины може призвести до несвоєчасного виходу турбокомпресора з ладу. Система подачі повітря повинна бути перевірена на відсутність нещільностей, через які в турбокомпресор може проникати не фільтроване повітря. Слід перевірити герметичність корпуса фільтра, повітряної магістралі від фільтра до турбокомпресора, а також патрубки системи вентиляції картера.
Система випуску відпрацьованих газів повинна бути перевірена на відсутність надмірного опору проходженню газів. Виконуючи ремонт турбін львів, особливу увагу слід приділити каталізатору, який з часом може забиватися маслом. Перед складанням слід ретельно промити корпус повітряного фільтру, а також повітряний патрубок, після чого необхідно продути їх стисненим повітрям.
Слід ретельно перевірити систему вентиляції картера. Навіть невеликий надлишковий тиск в картері двигуна може стати причиною порушення нормального відтоку масла з підшипникового вузла, та призвести до витоків. Слід ретельно перевірити герметичність нагнітаючої повітряної магістралі від турбокомпресора до впускного колектора.
Необхідно промити нагнітаючий повітряний патрубок. Для цього слід використовувати бензин або розчинник. Після промивання ці деталі потрібно продути стисненим повітрям. Нагнітаючий повітряний патрубок повинен мати практично стерильну чистоту.